Dva zlaté náhrdelníky objavili po zosuve pôdy!

/ / Archeológia, Nálezy
2 zlaté náhrdelníky objavili po zosuve pôdy!

2 zlaté náhrdelníky objavili po zosuve pôdy!

Zem vydáva svoje tajomstvá postupne. Niekedy sa zlaté poklady objavia vďaka hmyzu (môžete si prečítať viac tu), niekedy sú najlepším hľadačom pokladov divé svine (viac si môžete prečítať TU) alebo najlepší priateľ človeka – pes (viac sa dočítate TU). Dnes však vzala do rúk veci sama Zem.
Dva „bohato zdobené“ zlaté náhrdelníky, ktoré boli pravdepodobne pochované ako súčasť väčšieho pokladu asi pred 2500 rokmi, nedávno uzreli svetlo sveta po zosuve pôdy, ktorý ich odhalil v severnom Španielsku.

Prvý z náhrdelníkov v tvare písmena C objavil Sergio Narciandi, muž pracujúci pre vodárenskú firmu, ktorej úlohou bolo nájsť zdroj vody v obci Peñamellera Baja v Astúrii, horskej autonómnej komunite, hovorí profesor Pablo Arias na univerzite v Kantábrii v Španielsku a archeológ, ktorý sa podieľal na vykopávkach.

Nedávne požiare v oblasti spôsobili malý zosuv pôdy, ktorý posunul pôdu smerom k prameňu, čím bolo zlato 29. augusta objavené. Správa o náleze Sergia Narciandi sa dostala k prof. Ariasovi, ktorý sa pripojil k ďalším archeológom a zamestnancom z miestneho Archeologického múzea v Astúrii.

Netrvalo dlho a objavili ďalší poklad — časť druhého náhrdelníka a detektoristi kovov rýchlo pomohli nájsť zvyšné kusy.

Prvotné skúmanie, založené na štýle a technike výroby, datovala tieto náhrdelníky do obdobia okolo 500 p.n.l. počas doby železnej na Ibérii, v regióne, ktorý je teraz Španielskom a Portugalskom.

Tieto staroveké šperky, ktoré vykazujú známky opotrebovania, pravdepodobne nosili členovia vyššej spoločnosti.

2 zlaté náhrdelníky objavili po zosuve pôdy!

Tieto konkrétne typy hrubých nákrčníkov sú známe ako twists (alebo torcs), z latinského slova „torqueo“, čo znamená „krútiť“, čo odráža nielen ich často stočený tvar, ale aj spôsob, akým boli mnohé z týchto typov náhrdelníkov vyrobené.

Podobné zlaté krútiace šperky objavené na Pyrenejskom polostrove vážia viac ako 1 kilogram, pričom najťažšie doteraz nájdené v severozápadnej Ibérii vážili takmer 2 kg. Váhy novo nájdených astúrskych náhrdelníkov ešte neboli ohlásené, hoci štýl nálezu z Astúrie a inými iberskými príkladmi je podobný.

Novo nájdené náhrdelníky mohli byť vyrobené keltskými národmi, ktorých zlatníci ich vytvorili z centrálnych tyčí s navinutými zlatými špirálami.

Oba náhrdelníky boli pravdepodobne súčasťou pokladu, “zámerného ukrytia cenných predmetov; typ kontextu, ktorý je veľmi častý v atlantickej Európe počas doby bronzovej a železnej,” uviedol Arias v e-maile.

Najpravdepodobnejšie, ako poznamenal Arias, boli náhrdelníky buď zakopané v jame, alebo v nádobe podliehajúcej skaze, napríklad z dreva alebo kože, ktorá sa už dávno rozpadla. Boli odobraté vzorky pôdy na chemickú analýzu, aby sa zistilo, či mohli byť prítomné takéto materiály.

V tomto prípade, hoci Arias povedal, že náhrdelníky sú “bohato zdobené” s ľahko zrejmým zručným umením, “je veľmi dôležité, aby si ľudia uvedomili, že archeologický význam nálezu spočíva viac v kontexte ako v samotnom predmete.”

Okolitý kontext – napríklad skutočnosť, že boli pravdepodobne pochované ako súčasť pokladu – môže vrhnúť svetlo na spoločnosť, kultúru a remeselnú zručnosť tohto obdobia, čo môže mať väčší význam ako samotné zlaté náhrdelníky.

Výskumníci teraz používajú nedeštruktívne techniky, aby určili, kde sa kovy z náhrdelníkov ťažili a ako starí remeselníci dosiahli svoje techniky pozlátenia.

Zdroj: www.livescience.com | edition.cnn.com

Článok môžete zdielať, načitať cez QR kód, poslať mailom, cez SMS alebo vytlačiť:

QR Code

HORE