V Poľsku našli dýku nevyčísliteľnej hodnoty

/ / Archeológia, Nálezy
Detektoristi našli dýku nevyčísliteľnej hodnoty
Detektoristi našli dýku nevyčísliteľnej hodnoty
Členovia Historicko-pátračského spolku „Wolica“ hľadali v lese v obci Krasnystaw (Lubelské vojvodstvo, Poľsko) artefakty z čias 1. a 2. svetovej vojny. Náhodou narazili na dýku, ktorá – ako sa ukázalo – bola vyrobená pravdepodobne asi pred 3,5 tisíc rokmi. Jej historická hodnota je na nezaplatenie. Ochranárske služby hovoria o senzácii.

„Vracali sme sa z pátrania a kolega narazil na tento nález. Objekt ležal plytko, doslova niekoľko centimetrov pod zemou. Je zázrak, že sa nám ho podarilo nájsť ako prvým,“ hovorí Wojciech Werus z Historicko-prieskumného spolku „Wolica“.

Členovia tohto združenia vykonali pátranie s detektorom kovov v lese v obci Krasnystaw. Dúfali, že nájdu artefakty z prvej a druhej svetovej vojny. V určitom okamihu jeden z hľadačov, Grzegorz Rękas, však narazil na niečo oveľa staršie.

Vedúci chełmskej pobočky Provinčného úradu na ochranu pamiatok v Lubline Paweł Wira hovorí, že dýka bola s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobená v dobe bronzovej medzi rokmi 1600 a 1300 pred Kristom. Pochádza teda asi spred 3,5 tisíc rokov. 

„V materiálnom zmysle má zanedbateľnú hodnotu, no jej historická a vedecká hodnota je na nezaplatenie,“ tvrdí.

„V oblasti pôsobenia delegácie – okresy Chełm, Krasnystaw a Włodawa – sa takýto nález nenašiel. Konzultovali sme to s miestnymi archeológmi, ktorí sa pamiatkami profesionálne zaoberajú už niekoľko desaťročí, skontrolovali sme to v múzeách v Chełme, Krasnystawe, Włodawe a zistili sme, že iná taká pamiatka neexistuje,“ priznáva Wira.

Tiež píše, že dýka je v dobrom stave, jej hrany nejavia známky opotrebovania. Je asi 16 cm dlhá a asi štyri centimetre široká v najširšom mieste a asi pol centimetra v najužšom.

V Poľsku je takýchto predmetov veľmi málo

„Do poľských krajín sa objekt dostal pravdepodobne so svojimi výrobcami, ktorí sa za účelom osídlenia presťahovali na sever od Dunaja. Nie je to lokálny produkt, ale vec, ktorá sa sem s najväčšou pravdepodobnosťou dostala z dnešného územia Maďarska, Rakúska, Slovenska – z Podunajska,“ hovorí manažér.

Dodáva, že hoci sa podobné artefakty z doby bronzovej našli na Podkarpatí a Mazuroch, v Poľsku je takýchto predmetov veľmi málo. Len pár desiatok.

„Preto je to unikát,“ zdôrazňuje Paweł Wira.

Nález sa podarilo objaviť atérskemu hľadačovi s detektorom kovov, ktorý spolupracoval so spolkom. Následne skupinka urobila snímky a zaznamenali presné miesto, aby ohlásili nález, ale na mieste nenašli žiadny iný archeologický materiál.

Porovnateľná nitovaná dýka bola objavená pri Olsztyne v severnom Poľsku v roku 2014. Našla sa v hrobe tesne pod orným povrchom, v ktorom sa síce nachádzal ďalší cenný tovar vrátane zlatého šperku do vlasov, bronzových drôtených korálikov a sklenených korálikov.

Zlato a sklo boli drahé dovážané predmety a zbraň naznačuje, že išlo o pohreb vysoko postaveného muža.

Hrob bol zaradený do typu Smoszew, pohrebisko charakterizované mohylami mohylovej kultúry z doby bronzovej, ca. 1600-1300 p.n.l.

Bohužiaľ, nedávno objavená dýka sa nenašla v pôvodnom kontexte, takže nevieme, či bola súčasťou vybavenia hrobu.

Dýku teraz analyzuje a študuje lublinský krajinský konzervátor pamiatok. Archeológovia skúmajú miesto nálezu, aby získali ďalšie informácie o kúsku, jeho veku a ako sa tam dostal.

Zdroj: polishnews.co.uk

Článok môžete zdielať, načitať cez QR kód, poslať mailom, cez SMS alebo vytlačiť:

QR Code

HORE