1000 mincí nájdených na východe Poľska

/ / Detektory, Nálezy
1000 mincí nájdených na východe Poľska

1000 mincí nájdených na východe Poľska

Detektorista, ktorý na poľskej farme hľadal vyradené diely traktorov, objavil úplne iný druh cenného kovu: veľkolepý poklad mincí zo 17. storočia pochovaný pod pôdou.

Rozsiahlu skrýšu asi 1000 medených mincí sa našiel koncom februára 2023 pri malej dedinke Zaniówka vo východnom Poľsku, neďaleko hraníc s Bieloruskom a Ukrajinou, miestny muž Michał Łotys.

Łotys používal nový detektor kovov na nájdenie náhradných dielov na traktor svojej sestry; a tak keď prístroj začal pípať na jednom z polí farmy, zoškrabal vrstvu ornice. To odhalilo mince, ktoré sa vysypali z rozbitého hlineného „siwaku“ – džbánu v miestnom štýle s jednou rukoväťou a úzkym hrdlom.

Používanie detektora kovov na hľadanie zakopaných relikvií bez povolenia je v Poľsku nezákonné, a tak Łotys kontaktoval archeológov v neďalekom meste Lublin, asi 150 kilometrov juhovýchodne od Varšavy, ktorí farmu navštívili nasledujúci deň.

Ich vyšetrovanie ukázalo, že umiestnenie skrytého pokladu bolo jasne vyznačené na povrchu pôdy, čo naznačovalo, že tam bol pochovaný úmyselne.

Zakopaný poklad

Dariusz Kopciowski, riaditeľ lublinskej agentúry na ochranu kultúrneho dedičstva, vo svojom príspevku na Facebooku 2. marca oznámil, že v poklade je asi 1 000 poľských a litovských medených mincí vyrazených v 17. storočí.

Oxidácia po približne 400 rokoch v zemi znamená, že všetky medené mince sú teraz zafarbené na zeleno; a mnohé z nich korodovali a spojili sa to vrstiev. Ale asi 115 mincí je voľných a celý poklad váži asi3 kg, poznamenal Kopciowski.

Vyšetrovanie ukazuje, že väčšina mincí bola vytvorená v rokoch 1663 až 1666 v mincovniach vo Varšave; Vilniuse v Litve; a Breste, ktorý je teraz v Bielorusku, ale vtedy bol súčasťou Poľsko-litovského spoločenstva národov.

Podľa webovej stránky poľského detektoristu Zwiadowca Historii, sú takéto mince známe ako „boratynki“ podľa Tita Livia Burattiniho, ktorý bol v tom čase riaditeľom krakovskej mincovne.

Burattini, Talian, bol známy vynálezca a polyhistor, ktorý priniesol medené mince do poľsko-litovského spoločenstva, pretože ich výroba bola oveľa lacnejšia ako existujúce strieborné mince ríše; a pretože jeho pokladnica bola po rokoch vojny so Švédskom, Ruskom a kozákmi zdevastovaná.

Mince „boratynki“ boli spočiatku populárne, aj keď Burattini bol neskôr obvinený z toho, že znehodnotil medený kov, z ktorého boli vyrobené, aby mall obrovské zisky.

Na začiatok neboli veľmi cenné, čo znamenalo, že sa dali použiť pri každodenných transakciách; za celý poklad 1 000 medených mincí zo Zaniówky by sa v tom čase dali kúpiť len „asi dva páry topánok“, hoci ako historické pamiatky majú teraz väčšiu hodnotu, informoval Zwiadowca Historii.

Na mieste sa našli aj fragmenty rozbitého hlineného džbánu a niekoľko kusov látok z tej doby, uviedol vo vyhlásení.

Poklad mincí Zaniówka bude teraz prevezený k špecialistom do múzea v neďalekom meste Biała Podlaska na ďalšie vyšetrovanie, povedal Kopciowski.

Zdroj: www.heritagedaily.com |www.livescience.com

Článok môžete zdielať, načitať cez QR kód, poslať mailom, cez SMS alebo vytlačiť:

QR Code

HORE