Archeológovia našli v jaskyni neďaleko pobrežia Mŕtveho mora v Izraeli štyri rímske meče a zbraň s násadou známu ako pilum spred 1900 rokov.
Vzácna skrýša zbraní bola nájdená v prírodnej rezervácii En Gedi, zachovaná v drevených a kožených pošvách, podľa tlačového vyhlásenia izraelského úradu pre pamiatky zverejneného v stredu – 6.9.2023
„Nájsť jediný meč je zriedkavé – ale štyri? Je to sen! Pretierali sme si oči, aby sme tomu uverili,“ uviedli vedci.
Podľa autorov výskumného článku uverejneného v stredu v knihe „New Studies in the Archeology of the Judean Desert: Collected Papers“ tieto zbrane boli pravdepodobne vojnovou korisťou, ktorú rimanom vzali judejskí rebeli.
Prvý dôkaz – pilum a kusy opracovaného dreva, ktoré sa ukázali ako pošvy – našli archeológovia náhodou v izolovanej a neprístupnej jaskyni na útesoch, keď študovali fragmentárny atramentový nápis na stalaktite.
Ďalšie vyšetrovanie odhalilo štyri meče „v takmer neprístupnej štrbine na hornej úrovni jaskyne,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Výnimočne dobre zachované meče sa našli spolu s kusmi kože, dreva a kovu. Tri z mečov mali železné čepele v drevených pošvách a merali 60-65 centimetrov na dĺžku. Štvrtý bol dlhý 45 centimetrov.
“Ukrytie mečov a pilum v hlbokých trhlinách v izolovanej jaskyni severne od ‘En Gedi naznačuje, že zbrane boli odobraté ako korisť od rímskych vojakov alebo z bojiska a zámerne ich ukryli judejskí rebeli na opätovné použitie,”povedal. Eitan Klein, jeden z riaditeľov projektu Judean Desert Survey Project.
„Je zrejmé, že povstalci nechceli byť chytení rímskymi úradmi, pri nosení týchto zbraní. Práve začíname s výskumom jaskyne a v nej objavenej skrýše zbraní s cieľom pokúsiť sa zistiť, kto vlastnil meče a kde, kedy a kým boli vyrobené,“dodal.
Ďalšie vykopávky odkryli bronzovú mincu „Bar Kokhba“ z rokov 132 – 135 n. l., ktorá podľa tlačovej správy pravdepodobne datuje meče. V tom čase povstanie Bar Kokhba, známe tiež ako Druhá židovská vzbura, bola vzbura Židov v tejto oblasti proti rímskej nadvláde.
„Je to dramatický a vzrušujúci objav, ktorý sa dotýka konkrétneho momentu v čase. Nie všetci si uvedomujú, že suché klimatické podmienky v Judskej púšti umožňujú zachovanie artefaktov, ktoré by v iných častiach krajiny neprežili,“ uviedol vo vyhlásení Eli Escusido, riaditeľ Izraelského úradu pre pamiatky.
“Toto je jedinečná časová kapsula, v ktorej sú úlomky zvitkov, mince zo židovskej revolty, kožené sandále a teraz dokonca meče v pošvách, ostré, ako keby boli ukryté len dnes.”
Dr. Asaf Gayer z Katedry izraelských štúdií a archeológie na Ariel University hovorí: „Je mi cťou zúčastniť sa tohto objavu. Nápis a zbrane nás učia novému spôsobu, akým židovské obyvateľstvo využívalo jaskyne Judskej púšte v rôznych obdobiach. Bohatstvo nálezov odhaľuje nový aspekt starovekého osídlenia v oáze Ein Gedi.“
Podľa ministra kultúrneho dedičstva rabína Amichaia Eliyahu (Otzma Yehudit) “sa nám opäť predkladajú vzrušujúce nálezy z Judskej púšte, ktoré ponúkajú pohľad do každodenného života našich predkov, ktorí žili v tejto oblasti asi pred 2000 rokmi. Objav týchto meče v jaskyni, kde bol predtým nájdený hebrejský nápis z čias chrámu, slúži ako ďalší dôkaz pretrvávajúcej tradície ľudu Izraela, zdôrazňujúc význam písaného slova a meča, ktoré symbolizujú naše duchovné a fyzické dedičstvo. Ministerstvo kultúrneho dedičstva v spolupráci s Izraelským úradom pre starožitnosti a jeho špecializovanými odborníkmi bude pokračovať vo svojom úsilí odhaliť, zachovať a odovzdať bohatú históriu izraelského ľudu v rámci jeho vlasti.“