Detektoristi našli najväčší poklad za posledných 200 rokov

V blízkosti dediny Dunscore v Škótsku bol objavený starodávny poklad mincí. Tisíce mincí z 13. a 14. storočia pochovaných neďaleko Dunscore objavili detektoristi.
Hovorca jednotky Treasure Trove Unit, ktorá je zodpovedná za zaznamenávanie nových archeologických nálezov a ich ochranu pre verejné blaho, uviedol, že ide o jeden z najväčších stredovekých mincí nájdených v Škótsku od 19. storočia.
Objav obsahuje zmes škótskeho, anglického, írskeho a kontinentálneho striebra. Väčšina z 8 407 mincí sú centy Edwarda I. a II. a predpokladá sa, že majú hodnotu stoviek tisíc libier.
Expert na archeológiu povedal: „Toto je absolútne úžasný nález. Po počiatočnom objave bolo miesto vykopané členmi Treasure Trove Unit spolu s archeológmi z Národného múzea – National Museums Scotland. Teraz prebieha katalogizácia každej mince. To si vyžaduje identifikáciu, fotografovanie, meranie a váženie každého z nich.“
Podľa škótskeho práva, každý novoobjavený artefakt, o ktorom sa predpokladá, že má archeologický význam – či už je vyrobený z drahých kovov alebo nie – technicky patrí kráľovskej korune a musí byť nahlásený úradom.
Koruna si však nie vždy uplatňuje svoj nárok. Rozhodnutie robí King’s and Lord Treasurer’s Remembrancer (Pamätník kráľa a lorda pokladníka) na základe rady škótskeho panelu pre prideľovanie archeologických nálezov.
Pri uplatnení nároku sa nálezcovi udelí platba známa ako „ocenenie ex gratia“.
Zákon je mierne odlišný v Anglicku, Walese a Severnom Írsku, kde platí zákon o poklade z roku 1996. Podľa tohto zákona je poklad definovaný ako akýkoľvek predmet, ktorý má najmenej 300 rokov a z ktorého najmenej 10 percent pozostáva zo zlata alebo striebra.
Colin Mitchell z Dunscore Heritage Center povedal, že je „potešený“ pokladom, ktorý sa našiel v tejto oblasti, a že by privítal príležitosť vystaviť časť z nich v dedine.Dodal: „Sme si vedomí mnohých starovekých miestnych miest v okolí a teraz sme zvedaví, aké ďalšie poklady sú tu zakopané.
Nález Dunscore prichádza osem rokov po tom, čo bol v Balmaghie v roku 2014 objavený Gallowayský poklad s viac ako 100 objektmi z obdobia okolo roku 900 nášho letopočtu.
Zahŕňal predmety zo striebra, zlata a drahokamov, ako aj zriedkavo prežívajúce textílie vrátane vlny, ľanu a prvých príkladov škótskeho hodvábu. Považuje sa za najlepšiu zbierku predmetov z doby Vikingov, ktorá sa kedy našla v Británii, a bola ocenená na takmer 2 milióny libier.
Aj ten objavil detektorista a v roku 2017 bol pridelený škótskym národným múzeám, keď bol výber predmetov vystavený v rámci úspešnej kampane podporovanej Národným pamätným fondom a umeleckým fondom na záchranu pre národ.
V Škótsku je Oddelenie pokladov pre pamätníkov kráľovnej a lorda pokladníka zodpovedné za hľadanie nových archeologických nálezov. Ich cieľom je zaznamenávať a uchovávať relevantné objekty pre verejné blaho.
Poklad z Dunscore je súčasťou obrovskej zbierky pokladov objavených v Škótsku po tom, čo detekcia kovov zaznamenala počas pandémie rozmach popularity. Tento koníček je ideálna zábava z obdobia Covidu, keďže ide o osamelú aktivitu v exteriéri.
Podľa úradov sa v súčasnosti každý týždeň odovzdávajú novoobjavené artefakty – viac ako 200 predmetov. V skutočnosti obrovský objem nálezov za posledných pár rokov znamenal, že Treasure Trove Unit si vyžiadala viac zamestnancov.
Správa kancelárie koruny zverejnená začiatkom tohto roka uvádza, že „vzhľadom na problémy s blokovaním a zvýšený záujem verejnosti o používanie detektorov kovov existuje značný počet nevybavených artefaktov, ktoré čakajú na posúdenie“.
V skutočnosti jednotka Treasure Trove oznámila, že tento rok prijala neuveriteľných 12 263 predmetov – vrátane 900 len od októbra. Pre porovnanie, za celý rok 2019 bolo zaznamenaných len 1 551 artefaktov.
Momentálne je počet nevybavených objektov na preskúmanie viac ako 5 000 položiek.