Dobre utajená pravda o smrti Alexandra Veľkého!
Dobre utajená pravda o smrti Alexandra Veľkého!
Zakaždým, keď počujeme meno Alexandra Veľkého, spomenieme si na najväčšieho z gréckych dobyvateľov, ktorý vládol ríši, kde slnko nikdy nezapadlo. Niektorí dokonca veria, že samotná existencia Alexandra bola prorokovaná v židovskom náboženstve 200 rokov pred jeho narodením.
Historici svorne tvrdia, že Alexander Veľký podľahol záhadnej chorobe pomerne mladý. Jeho hrobka potom po stáročiach upadla do zabudnutia, aby nakoniec zmizla z pamäti historikov a zostalo len pár vášnivých archeológov a hľadačov pokladov, ktorí stále dúfajú, že objavia pozostatky jediného Gréka, ktorý sa za svojho života stal bohom.
V októbri 2022 vyšla kniha s názvom Alexander Veľký, atentát a hľadanie stratenej hrobky od Alexandra Schoedler-Tziamouranisa. Alexander je oceňovaný spisovateľ a fotograf, ktorý sa špecializuje na staroveké a moderné dejiny. V tomto článku vám v skratke predstavíme jeho poznatky o Alexandrovi Veľkom, jeho smrti a stratenej hrobke, ktoré spisovateľ rozobral v knihe.

Protichodné životopisy 

Asi 2 300 rokov po jeho vláde a stovkách životopisov, ktoré citujú väčšinou neskoré grécke alebo rímske zdroje, si po porovnávacej analýze uvedomíme, že obraz tohto muža a kráľa, ktorý tieto spisy vykresľujú, je veľmi neúplný, protirečivý a pre niektorých dokonca falošný.  História by mohla povedať, že staroveké spisy očitých svedkov Alexandrovho života sa stratili. Táto viera je však úplne mylná. Existuje pravdivejšia historická vízia života Alexandra Veľkého – a to nielen život kráľa bojovníka, ale aj staviteľa, reformátora zákonov, architekta, filozofa a hlavného mysliteľa novej revolučnej myšlienky, ktorá sa objavila. Bola to inovatívna myšlienka sveta zjednoteného pod jedným zákonom, jediného globálneho kráľovstva a univerzálneho mieru pre všetkých ukončením éry zdanlivo nekonečných vojen.

Bola to taká nebezpečná myšlienka, že prinútila niektorých jeho ultranacionalistických generálov podnietiť proti nemu tri sprisahania. Slávnemu gréckemu hrdinovi sa ich však podarilo všetky prekaziť, až na ten tretí, ktorý sa mu stal osudným 13. júna 323 pred Kristom. Táto smrteľná epizóda bola utajená a neskôr skreslená dvornými historikmi, pretože sami boli ovplyvnení osobnou motiváciou a chamtivosťou.

Alexander nezomrel na chorobu, ktorú odhaľujú babylonské tabule 

Otázka, čo spôsobilo Alexandrovu smrť, je veľmi sporná, takže stále zostáva témou kontroverzií a konfliktov. A to aj napriek tomu, že archeologické objavy klinových tabuliek v Babylone, poslednom meste, kde Alexander žil, potvrdzujú, že nezomrel na maláriu alebo inak. V skutočnosti to boli len špekulácie historikov, hoci všetky udalosti dvoru a mesta boli starostlivo zaznamenané. Nebol zaznamenaný žiadny prípad choroby, ktorý by sa mesta ani gréckych vojakov v roku 323 pred Kristom dotkol, takže otázka jeho smrti ostáva otvorená. Moderná hypotéza hovorí, že veľký kráľ zomrel na rakovinu pankreasu, hoci príznaky sa vôbec nezhodujú a 14 dňové obdobie choroby by bolo príliš krátke. Alexander taktiež nezomrel v opitosti. Aj toto bola rozprávka, ktorú vymysleli sprisahanci a po stáročia kopírovali historici. Pravda je v skutočnosti taká, že bol otrávený ako jeho kamarát z detstva Hefaistión, na ktorom si to otestovali 10. novembra 324 pred Kristom, teda celý rok predtým.

Potom prišiel rad na jeho hinduistického bráhmanského duchovného poradcu Kalanosa. Mudrc sa vrátil s Alexandrom z indiánskeho ťaženia, len aby ho aj generáli zlikvidovali jedom, vraj preto, že napísal jednej z manželiek kráľa varovanie o pripravovanom sprisahaní proti Alexandrovi. Napriek tomu bol v rodoskom papyruse z roku 317 pred Kristom citovaný spis, v ktorom sa uvádza, kto vzniesol obvinenia zo sprisahania vnútorného kruhu generálov proti vojnovému hrdinovi. List neskôr poslal Alexandrovej matke, kráľovnej Olympii, krétsky kapitán.

Prípad sprenevery 

Všetko sa začalo prípadom sprenevery a korupcie generála Antipatrosa, ktorý dostal od kráľa príkaz, aby vysvetlil svoje konanie. Nariadil svojim dvom synom, aby požiadali Alexandra o odloženie termínu, ale na kráľovský dvor dorazili s vlastným tajným poslaním. Ich cieľom bolo podávať otrávené víno a jedlo, aby sa zbavili Alexandra. Stalo sa tak v spojenectve s Mediom Thessalian, osobou zodpovednou za sviatky a bankety kráľa, a Apollodorosom, guvernérom, ktorý mal na starosti, aby boli následne vojaci po vražde ticho. Jediná osoba, ktorá by ho bola schopná zachrániť, lekár, ktorý bol odborníkom na otravy, bol v tú osudnú noc dômyselne unesený. Už raz v Indii zachránil Alexandrovi život. Záhadne zmizol v ten istý neskorý večer poslednej hostiny, ako citujú staré svedectvá.

Dobre utajená pravda o smrti Alexandra Veľkého!

 

Čoskoro sa vojaci začali búriť, keď sa dozvedeli o sprisahaní generálov s cieľom zvrhnúť obľúbeného a ospevovaného bojovníka. Do tejto nečestnej hry neskôr vstúpil aj guvernér mesta Babylon, v ktorej silou potláčal nepokoje armády, kým bol kráľ chorý. Archeologické dôkazy, ako sú klinové tabuľky a výpovede svedkov svedčia o týchto dramatických udalostiach.

A coup d’état

Zápletka vedúca k smrti Alexandra Veľkého, to čo dnes nazývame „a coup d’état“ (štátny prevrat), ktorý viedol k zbabelej vražde kráľa neporaziteľného v boji vlastnými generálmi na vrchole jeho mladosti vo veku takmer 33 rokov. Krátko predtým plánoval nové projekty, ako napríklad námornú výpravu do Arábie a cestu do Európy s cieľom vytvoriť obchodné aliancie. Raz dokonca uvažoval o odchode len s prieskumným oddielom. Bolo to preto, že práve kompletne zreorganizoval armádu, aby ukončil svoje veľké vojnové ťaženia. Bolo zaznamenané, že keď bol mŕtvy, jeho telo sa nerozkladalo ako ostatné. Celá história Alexandra Veľkého sa tak má prepísať s ohľadom na nové objavené poznatky. Útržkovité texty priamych očitých svedkov z Alexandrovho sprievodu! Prinášajú ohromujúce obvinenia, ktoré vysvetľujú, čo sa skutočne stalo v tú nešťastnú noc v Babylone! To by mohlo svetu priniesť skutočný príbeh Alexandrovej smrti.

Kde je hrob a pozostatky Alexandra Veľkého? 

Alexandrovo telo záhadne zmizlo v egyptskej Alexandrii na niekoľko tisícročí. Ako vyšetrovateľ, dokumentarista a spisovateľ, Alexander Schoedler-Tziamouranis preto viac ako dvadsať rokov hľadal stopy a stopy a zistil, že bol presunutý najmenej deväťkrát. To znamená, že archeológovia hľadali na nesprávnych miestach, pretože svoje hľadanie zakladali na nesprávnych miestach. Správna chronológia je nasledovná: konvoj s pozostatkami kráľa unesie generál a budúci faraón Ptolemaios I. v Sýrii. Potom je odklonená do Egypta zo svojej spiatočnej cesty do Macedónska.

Ptolemaios odhaľuje telo Alexandra zbožňovaného vo verejnej adorácii pre obyvateľstvo v júli až auguste roku 322 pred Kristom. Zostane v sarkofágu faraóna Nectaneba II v Memphise až do roku 280 pred Kristom, keď nástupca Ptolemaia, Ptolemaios II., preniesol pozostatky a dary do chrámu Isis v Alexandrii. Potom bol presunutý do letných palácov a slávnostných siení Cap Lochias. O niekoľko desaťročí neskôr v roku 220 pred Kristom postavil Ptolemaios IV. mauzóleum hodné kráľa v architektonickom štýle mauzólea Halikarnassu, ktoré kedysi Alexander miloval. Skonštruoval prvú „sómu“ s pyramídovým zakončením na vrchu a umiestnil tam kráľovský katafalk a pridal sarkofág z čistého zlata vytvarovaný podľa morfologických aspektov zbožšteného Alexandra. Prístup bol prísne obmedzený na členov kráľovskej rodiny a kňazov, ktorí sa venovali špeciálne uctievaniu nového boha Alexandra.

V roku 185 pred Kristom jeho nástupcovia skrášlili hrobku a uložili do nej papyrusové zvitky a sochy. Potom, v roku 89 pred Kristom, Ptolemaios X. začal plieniť hrobku, pričom odstránil Alexandrov zlatý sarkofág a roztavil ho, aby zachránil financie kráľovstva, ktoré je sužované korupciou. Nechal ho nahradiť novým priesvitným alabastrovým sarkofágom, aby sa na zabalzamovaného kráľa mohol pozerať cez jeho mliečne zrkadlo. V roku 51 pred Kristom až do svojej smrti kráľovná Kleopatra denne navštevovala hrob, aby získala inšpiráciu pre nové kráľovstvo sveta s Rímom a často ju bolo vidieť, ako sa s ním „rozpráva“.

Dobre utajená pravda o smrti Alexandra Veľkého!

Pred Alexandrove lôžko v mauzóleu prichádzali aj generáli, králi a cisári: od Júlia Caesara s Kleopatrou po Marka Antonia a Octaviana, budúceho Augusta po porážke kráľovnej.

Rímski cisári vykradli Alexandrovu hrobku 

V roku 38 nášho letopočtu mu Caligula ukradol kyrys. Potom prišiel rad na cisára Caracallu, ktorý v roku 214 nl vzal kráľovský prsteň, tuniku a opasok späť do Ríma. V roku 269 n. l. kráľovná Zenobia z Palmýry dobyla mesto Alexandria pri nájazde na Egypt, keď oň tvrdo bojovala. Mauzóleum bolo potom zamurované a skryté pred svetom, aby sa predišlo škodám spôsobeným vojnou. Teraz bol rad na rímskom cisárovi Aurelianovi, aby získal mesto späť. V roku 273 nášho letopočtu preto navštívil hrob a vzal Alexandrovu kopiju. V roku 297 nl zúrila veľká bitka, keď cisár Dioklecián rozdrvil uzurpátora v Alexandrii a štvrť Brouchion pri kráľovských palácoch, kde sa nachádzalo mauzóleum, vzplanula. Kňazi Alexandrovho kultu hrobku opäť zamurovali a telo presunuli na bezpečné miesto.

V júli 365 nášho letopočtu zaútočili sily prírody na Alexandriu, keď obrovské tsunami spustošilo takmer celé mesto. Lode v prístave skončili na vrchole budov, chrámy boli čiastočne zničené a v alexandrijských uliciach ležalo päťdesiattisíc mŕtvych tiel. Hrobka bola úplne zaplavená, ale telo sa podarilo zachrániť. Celá stavba bola potom premiestnená a zostala na svojom novom mieste až do roku 391 nášho letopočtu. Tentoraz to bol náboženský fanatizmus kresťanského cisára Ríma Theodosia, ktorý vyvolal uzavretie hrobky obvinením Alexandrovho kultu z rozporu s dogmou. Alexandrovo telo vtedy vybrali z hrobky a naposledy ho ukázali na verejnosti na znak oddanosti.

Zmiznutie hrobu 

V roku 392 nášho letopočtu kňazi v kapucniach vybrali telo a ďalšie prvky z hrobky a ukryli ich na neznámom mieste, čím úplne zmizli z histórie. Okolo roku 450 zmizla hrobka na stáročia aj z pamäti sveta. Našli sa však aj arabské spisy, ktoré o tom neskôr hovoria. Jedným z nich je spis cestovateľa Hassana-Al-Wassana a jeho spisy vydané v Benátkach v roku 1551 vydavateľom Ramussiom. Pod svojím romanizovaným menom Leonis Africanus hovoril o tom, že mohol navštíviť malú kaplnku s kryptou, z ktorej zostali len stĺpy na mieste blízko antických dverí. Tam požiadal strážcov kaplnky, či by mohol vidieť telo kráľa Alexandra.

Ďalší prieskumníci boli tiež očitými svedkami novej Alexandrovej hrobky. Španielsky bádateľ, geograf, obchodník a neskorší historik Luis del Marmol de Carvajal, známy ako „Claude Marmol“, vo svojom opise Alexandrie na začiatku 16. storočia hovorí o tom, že po návšteve neďalekého sarkofágu videl zabalzamovaného Alexandra.  To isté urobil aj koloniálny geograf a anglický emisár George Sandys, ktorý hovoril o tej istej krypte v roku 1621. Spresnil, že videl sarkofág a mumifikované telo Alexandra Veľkého a dodal, že v 10. storočí bola opäť premiestnená na miesto, kde ju videl.

Sandys tiež poznamenal, že podľa strážcov bol Alexander v roku 954 stále viditeľný pre veriacich v mešite Dûl-I-Qarnaïn-Nabi, keďže bol v Koráne považovaný za proroka a že čakajú na jeho návrat dodnes. O generáciu neskôr, podľa imáma Al Massoudiho, bolo jeho telo a mramorová hrobka opäť „odstránené“ a prevezené do inej mešity. Potom ich opäť presunuli na miesto, kde ich v rokoch 1620 až 1621 videl George Sandys. V 18. storočí ho strážcovia opäť ukryli do podzemných tunelov.

Znovuobjavenie sarkofágu Alexandra Veľkého V roku 1898 sa francúzsky diplomat, právnik a špión menom Octave Borelli náhodou stretol s hrobkou po sympóziu diplomatov, keď navštívil suterén konzulátu v Alexandrii. Podľa jeho svedectva boli múry v pivniciach ťažko poškodené anglickým bombardovaním počas egyptského protikoloniálneho povstania v roku 1882. Z mnohých prasklín v stenách bola jedna, v ktorej mohol vidieť trblietanie zlata vo svetle sviečky, ktorú držal. Francúz bol prirodzene ohromený tým, čo videl. V túžbe vidieť, čo je za starými trhlinami, vykopal vchod spolu s ďalším mužom.

To, čo Borelli našiel za stenou, bolo však oveľa staršie ako čakal. Keď bol vo vnútri, uvedomil si, že sa pozerá na telo Alexandra Veľkého, ktoré okamžite spoznal. Vedľa neho ležal jeho štít a ďalšie artefakty, ako aj obete. Nikomu však nepovedal ani slovo, namiesto toho sa s pomocou konzulovho poradcu niekoľkokrát vrátil do hrobky, aby urobil náčrty, poznámky a dagerotypie. Potom sa Borelli vrátil do Francúzska a o niečo neskôr postavil na juhu zámok s náhle získaným majetkom. Keďže chcel telo následne repatriovať, zorganizoval záchrannú výpravu s pomocou Egypťanov, Libanončanov a francúzskych šľachticov a obchodných prisťahovalcov.

V roku 1911 však Francúza zavraždili v Paríži len mesiac pred jeho ďalším odchodom do Alexandrie a stratenej hrobky. Nanešťastie si svoje tajomstvá zobral so sebou, s výnimkou blízkeho priateľa, ktorému sa s tajomstvom zveril. Keď sa autor knihy stretol s potomkom tejto osoby, mohol zrekonštruovať celý rozsah jeho objavu, ako aj predmety, ktoré priniesol z Egypta, aby vybudoval svoje bohatstvo, a ktoré sú teraz zhromaždené v tajných súkromných zbierkach v USA, Anglicku a Francúzsko. Tvrdí však, že pozná mená, artefakty a miesta.

 

Pár slov na záver od Alexandra Schoedler-Tziamouranisa 

„Keďže telo Alexandra je stále tam, do tohto času nebolo presunuté, preto som v roku 2019 kontaktoval renomovaného archeológa, aby sa pátranie mohlo opäť začať. Potom, čo som mu poskytol stopy a svedectvá, presné umiestnenie Alexandrovej hrobky by sa dalo určiť v roku 2020 za menej ako mesiac. Žiaľ, po 120 rokoch bol zničený aj konzulát a dnes je z neho obytná budova v súkromnom vlastníctve, čo dosť komplikuje kopanie. Navyše, keďže spoločnosť, ktorá budovu vlastnila, odmietla akýkoľvek prístup do jej suterénu, nebolo možné v nej vykonávať výkopové práce.

Prístup do skúmanej oblasti bol tiež zamurovaný a uzavretý dverami vyrobenými z viacvrstvovej ocele. Majiteľ sa archeológovi tiež vyhrážal: „NEODVÁŽTE SA TAM VSTÚPIŤ!“ Všetky tieto poznatky, ako aj archeologické dôkazy a historické pramene však boli zhromaždené v historickom románe, ktorý vyšiel vo Francúzsku v októbri 2022 pod názvom Alexander Veľký, atentát a hľadanie stratenej hrobky. Hádam raz by sa Heléni mohli stretnúť so svojím historickým dedičstvom Alexandra Veľkého. 

Odkaz žije ďalej…Alexandros Anesti!

 

 

Dobre utajená pravda o smrti Alexandra Veľkého!

HĽADAŤ V ČLÁNKOCH

Generic selectors
Iba presné zhody
V názve
V obsahu
Post Type Selectors
V článkoch

HĽADAŤ V ČLÁNKOCH

Generic selectors
Iba presné zhody
V názve
V obsahu
Post Type Selectors
V článkoch

NAJNOVŠIE PRODUKTY

Článok môžete zdielať, načítať cez QR kód, poslať mailom, cez SMS alebo vytlačiť:

QR Code

Nákupný košík0
Žiadne produkty v košíku!
Pokračovať v nákupe