Mladá detektoristka našla 1000-ročný poklad

/ / Archeológia, Nálezy
Mladá detektoristka našla 1000-ročný poklad

 

Mladá detektoristka našla 1000-ročný poklad

Veľa hľadačov, ktorí hľadajú pomocou detektorov kovov nájde pri bežnom dni iba niekoľko centov, plechovky a ak majú naozaj šťastie, stratený šperk.

Nemenovaná mladá detektoristka v Dánsku našla však oveľa viac, keď vlani na jeseň pri použití detektora kovov v kukuričnom poli objavila hromadu takmer 300 strieborných mincí, o ktorých sa predpokladá, že majú viac ako 1000 rokov.

Mince, ako uvádza Historické múzeum Severného Jutska v Dánsku, boli objavené v blízkosti miesta vikingskej pevnosti Fyrkat, neďaleko mesta Hobro v severozápadnej časti krajiny.

Dievča, ktoré artefakty dalo múzeu, našlo zmes dánskych, nemeckých a arabských mincí. Predpokladá sa, že dánske mince, o ktoré má osobitný záujem tým archeológov z múzea, pochádzajú z obdobia okolo roku 980.

„Takýto poklad je veľmi vzácny,“ povedal riaditeľ múzea Lars Christian Norbach.

Povedal, že vikingské mince pochádzajú z rovnakého obdobia ako neďaleká pevnosť, ktorú postavil kráľ Harald Modrozubý, a môžu ponúknuť pohľad do života a histórie Vikingov v Dánsku.

Mince boli objavené v dvoch oddelených depotoch, vzdialených od seba menej ako 50 metrov.

Takmer 300 mincí, z ktorých väčšina bola rozbitá, sa líšia veľkosťou od veľkých po malé, hoci asi 50 strieborných kúskov je stále v pôvodnom tvare.

Spolu s mincami boli objavené aj rozbité strieborné šperky pochádzajúce zo Škótska či Írska.

„Dánski Vikingovia nemali cit pre jemné umelecké detaily šperkov. Pre nich bola dôležitá len váha strieborných šperkov,“ napísalo múzeum. “Preto bol prsteňový špendlík nasekaný na kúsky a väčšina šperkov sa pravdepodobne použila ako platobný prostriedok alebo sa roztavila na nové šperky v škandinávskom štýle.”

Budúcu jeseň budú archeológovia pokračovať vo vykopávkach okolia pevnosti, kde boli mince objavené. Namiesto hľadania pokladov sa vykopávky zamerajú na objavovanie zvyškov vikingských obydlí.

Mladé dievča, ktoré našlo strieborné mince, bude finančne odmenené za svoj príspevok do Múzea Severného Jutska, hoci suma nie je verejne známa.

Mince si bude možné pozrieť v expozícii múzea už 1. júla 2023.

Zdroj: globalnews.ca

 

Článok môžete zdielať, načitať cez QR kód, poslať mailom, cez SMS alebo vytlačiť:

QR Code

HORE