Mystérium 2

/ / História
V dnešnej časti Mystérium sa pozrieme na most Ram Setu
V dnešnej časti Mystérium sa pozrieme na most Ram Setu
Na celom svete existuje len niekoľko historických štruktúr, ktoré spájajú mytologické a historické teórie. Jednou z takýchto stavieb je Adamov most, tiež známy ako Ram Setu. Práve naň sa pozrieme v dnešnej časti série článkov Mystérium.

Iba nedávno centrálna vláda schválila podmorský prieskum s cieľom študovať štruktúru a určiť vek Ram Setu a jeho formovanie. Táto štúdia tiež pomôže pochopiť, či je štruktúra taká stará ako obdobie Rámájany. Existuje tiež požiadavka, aby sa Ram Setu stal národnou pamiatkou. Vďaka tomu by bolo zaujímavé zistiť, či existujú možnosti prepojiť indickú mytológiu s modernými štruktúrami.

Čo je Ram Setu a kde sa nachádza?

Most Ram Setu je reťaz prírodných minerálnych plytčín medzi ostrovom Pamban alebo ostrovom Rameswaram v Tamil Nadu v Indii a ostrovom Mannar na Srí Lanke. Most má podľa hinduistickej mytológie veľký význam a spomína sa v Rámajáne. Štruktúra tiež zaujala vedcov, keďže prebiehajú štúdie na určenie veku mosta Ram Setu.

Čo vieme s určitosťou? 

 • Ram Setu alebo Adamov most je stavba podobná hrádzi, ktorá spája ostrov Pamban v Tamil Nadu s ostrovom Mannar na Srí Lanke. 
 • Niektoré z pieskovísk sú suché. More okolo tejto stavby je veľmi plytké, s hĺbkou od troch stôp do 30 stôp. 
 • Podľa niekoľkých vedeckých správ bol most až do roku 1480 úplne nad hladinou mora, ale bol poškodený cyklónom, ktorý oblasť zasiahol.
 • Do 15. storočia bolo možné sa prejsť po tomto moste prejsť pešo a dostať sa až na Srí Lanku, čo potvrdzujú aj geologické dôkazy.
 • Existujú štúdie, ktoré ukazujú, že most je vyrobený z vápencových plytčín a je lineárnym sledom koralových útesov.
 • Existuje tiež dôkaz, že je vyrobený z plávajúcich hornín nájdených roztrúsených po Rameswarame a existujú teórie, ktoré veria, že sopečné horniny plávajú na vode. 
 • Keďže morská voda v blízkosti koralového útesu je veľmi plytká, navigácia lodí nie je možná, kvôli čomu musia lode na Srí Lanku absolvovať kruhové objazdy. 
 • Oceánografický výskum naznačuje, že most má 7000 rokov. To sa zhoduje s uhlíkovým datovaním pláží v blízkosti ostrova Mannar a Dhanushkodi.

Pohľad z mytológie 

Ram Setu bol prvýkrát spomenutý vo Valmikiho Ramayane, hinduistickom epose.

Most Ramsethu pravdepodobne postavil Vanara Sena lorda Ramu s pokynmi od Naly, aby sa lord Ram dostal na Lanku, aby zachránil svoju manželku Situ.  

Podľa legendy bol most postavený z plávajúcich kameňov, na ktorých bolo vyryté meno Pána Rámu, vďaka čomu bol nepotopiteľný. Ráma sa zjavne modlil k oceánu o cestu z Indie do Lanky, aby mohol ísť a zachrániť Situ z pazúrov Ravana, kráľa Lanky. 

Podľa Rámájany most Ram Setu postavil lord Ráma s pomocou armády Vanaras (opíc), vedených lordom Hanumanom, aby sa dostali na Lanku.

Ram Setu, tiež známy ako Ramsethu, Adamov most, Nala Setu a Setu Banda, je jediným archeologickým a historickým dôkazom Ramayany. Podľa hinduistickej mytológie je Ram Setu svätým miestom. Preto by sa cez ňu nemal stavať žiadny most.

V hinduizme sa všeobecne verí, že Lanka spomínaná v Rámajáne je súčasná Srí Lanka a most Ramsethu postavil lord Ráma.

Tajomné fakty o moste Ram Setu 

 • Debata o tom, či je Ram Setu mostom vytvoreným človekom, prebieha už niekoľko desaťročí. Most má však niekoľko ďalších prekvapivých faktov a sú to tieto: 
 • Ram Setu je tiež známy ako Adamov most alebo Nala Setu. Prvý názov odvodzuje svoj pôvod od islamského textu, ktorý spomína prítomnosť Adamovho vrcholu na Srí Lanke.
 • Nazýva sa tiež Nala Setu, pretože Nala bol architekt, ktorý navrhol most v Ramayane. 
 • Uhlíkové datovanie a oceánografické štúdie na plážach odhaľujú časový rámec, ktorý sa zhoduje s časovým rámcom Ramayany. 
 • Existuje niekoľko názorov na históriu a pravdu za mostom Ram Setu. Podľa jednej teórie existovalo skutočné pozemné spojenie medzi Indiou a Srí Lankou počas doby ľadovej.  
 • Podľa inej teórie bola Srí Lanka považovaná za súčasť pevninského indického subkontinentu. Verilo sa, že sa odtrhol asi pred 125 000 rokmi.

Expedícia Ram Setu 

Na expedíciu Ram Setu sa vydali vedci a archeológovia v marci 2021 s cieľom preskúmať reťaz vápencových plytčín spájajúcich Rameswaram a Srí Lanku.  Cieľom expedície je pochopiť vlastnosti vápencových hornín, ich geologickú premenu a rôzne ďalšie vlastnosti tohto osemkilometrového mosta. 

Indickej rade pre historický výskum bolo za posledných niekoľko rokov zaslaných niekoľko návrhov. Je to však prvýkrát, čo bol návrh prijatý a expedícia dostala od predstavenstva adekvátne financie.  

Účelom projektu je skontrolovať, či je most vyrobený človekom, a vyriešiť dlhotrvajúcu mytologickú debatu.

 

 Zdroj: housing.com | www.britannica.com

Článok môžete zdielať, načitať cez QR kód, poslať mailom, cez SMS alebo vytlačiť:

QR Code

HORE