S výstavbami nových domov a bytových domov v obci Dvorníky pri Hlohovci sa dostalo Slovensku oveľa viac, ako len nové bývanie. Práve vďaka výstavbe uskutočnili objav, ktorý archeológovia označili za slovenský unikát. Ide o najväčšiu neolitickú osadu, akú u nás doteraz objavili.
Na roli, kde bolo roky pestované obilie, bolo v rámci novoplánovanej výstavby uskutočnený archeologický prieskum. Vedci predpokladali, že tam môže byť významný nález, aj keď majiteľ pozemku ostával skeptický. Dokonca ani po prvotných výkopových prácach, keď už bolo jasné, že nálezisko je veľké, neveril že by šlo o nálezisko až takéhoto rázu.
„Skutočne som nerátal, že to bude až v takomto veľkom rozsahu,“ uviedol Ľuboš Kubišta, majiteľ pozemku.
Úvahy potvrdil geofyzikálny prieskum – na mieste sa nachádzala významná neolitická osada z mladšej doby kamennej. Pravdepodobne bola dokonca osada aj opevnená. Žili tu jedny z prvých poľnohospodárov na území Slovenska.
„S tým sa teda archeológovia často nestretávajú,“ uviedol Peter Grzár z Krajského pamiatkového úradu v Trnave.
„Očakávam, že sa to ešte znásobí, bude toho oveľa viac,“ doplnil archeológ Roman Vávra. „To sú normálne klasické obydlia, také radové zástavby, dlhé domy obytné, kde žila celá rodina, možno aj širšia rodina. Niektoré domy dosahovali niekoľko desiatok metrov a je to typické pre toto obdobie,“ uviedol Drahoslav Hulínek, archeológ.
Nález spočíva z predmetov, ktoré archeológovia datujú až 5000 rokov pred Kristom. Podobné náleziská počas svojej praxe videli len v Iraku alebo v Sýrii.
Prvú etapu výskumu plánovali ukončiť koncom roka 2022 (začiatok bol na jeseň 2022) a ďalšie tri etapy chcú zrealizovať začiatkom roku 2023.
„Posúva to naše dejiny a naše poznanie praveku ďalej míľovými krokmi,“ uviedol Peter Grzár.
Možno menšie nadšenie oproti archeológom prežíva majiteľ pozemku, pretože s výstavbou môže začať až po ukončení výskumu, ktorý musí aj financovať z vlastného vrecka.
K veľmi častému ničeniu archeologických prameňov totižto dochádza vplyvom hospodárskej činnosti, napr. stavbami zasahujúcimi do zeme. Preto je dôležité archeologické pramene na mieste budúcich stavieb dôkladne preskúmať a zaznamenať informácie o nich.
Tento archeologický prieskum bude stáť asi 60 000 eur.
„Tak je postavený zákon, keď chcem ďalej pokračovať, je mojou povinnosťou tieto archeologické práce zaplatiť,“ uviedol majiteľ pozemku.