Zem postupne odhaľuje historické poklady, ktoré dlhé roky ukrývala. Andy Carter objavil mimoriadne vzácnu zlatú leopardiu mincu z roku 1344 v severnom Norfolku.
“Najprv si neuvedomoval význam svojho objavu. Bola ohnutá, pokrytá zeminou a vzhľadom na jej veľkosť som si myslel, že je to Half Noble (stará zlatá minca používaná v Anglicku počas 14. a 15. storočia), čo je stále úžasný nález, ale oveľa menej vzácny. Až kým som neoprášil pôdu a neuvidel túto zadnú nohu leoparda. Myslel som si, že je to možno cudzia minca, o ktorej som nevedel, no potom som na tej istej strane uvidel písmená EDW a to mohlo znamenať iba že to bol leopard kráľa Edwarda tretieho a vtedy veci nabrali spád.”
Hodnotu mince a jej jedinečnosť zvyšuje aj fakt, že bola v obehu iba sedem mesiacov a potom bola stiahnutá. Teraz ide do aukcie s týmito dvoma ďalšími nálezmi detektorov kovov s orientačnou cenou 140-tisíc libier. Ale to je len vyvolávacia cena – menej vzácny, menší zlatý cent Henricha tretieho, sa nedávno vydražil za viac ako pol milióna libier. Andy však hovorí, že to nerobí pre peniaze:
„Nikto nerobí hľadača s detektorom s tým, že zarobí peniaze, väčšinou míňam viac na naftu, aby som sa dostal do terénu, než je hodnota toho čo prinesiem späť. Robím to pre pocit, keď niečo vykopete, ste prvý človek, ktorý to drží po stovkách alebo tisícoch rokov.”
V aukcii je aj stredoveký zlatý kríž a malý anglosaský zlatý šiling z roku 650 nášho letopočtu. Našiel ho Mark Pallett v Haslingfielde neďaleko Duxfordu. Mark okamžite vedel, že našiel niečo vzácne:
„Je to jeden z tých momentov, o ktorých viete, že máte niečo výnimočné. Aj keď som svojho času našiel veľa mincí, dokonca starších z doby železnej, ale toto saské zlato je z pohľadu detektoristov snom každého z nás. Je to pre mňa skutočne dôležitý nález a je to dôležitý nález aj pre farmára.“
Peniaze vyzbierané na dražbe sa musia rozdeliť na polovicu medzi nálezcu a vlastníka pozemku. Legálna detekcia kovov sa môže vykonávať len s ich súhlasom.
Nigel Mills z aukčného domu Dix Noonan Webb v Londýne, ktorý poklady predáva: “Úroveň nálezov, ktoré sa v dnešnej dobe robia, je neslýchaná. A myslím si, že je to tým, koľko ľudí to robí. Máme okolo 30 000 aktívnych detektoristov a samotné detektory kovov sa teraz veľmi zlepšili. Leopard, ktorého máme v predaji, bol v hĺbke 10 palcov a ohnutý, keď ho našli, čo by ešte pred niekoľkými rokmi nebolo možné. Je neuveriteľné, že ľudia nájdu tieto veci, hovoríme tomu, že zachraňujú naše dedičstvo, pretože mnohé z nich by boli zničené alebo zabudnuté.”
Skutočné poklady? Čo to je leopard kráľa Eduarda III. ?
Anglický florén, ktorý bol niekedy známy aj ako dvojitý leopard, bol iba pokusom kráľa Eduarda III. vyrobiť zlaté mince, ktoré by boli vhodné na použitie v Anglicku aj v Európe. Bol schválený 27. januára 1344 a bol vyrazený z takmer 7g nominálneho čistého („jemného“) zlata.
Nominálna hodnota mince bola stanovená na ekvivalent šiestich strieborných šilingov – zdá sa však, že nepochopenie pomeru ceny zlata a striebra spôsobilo pád mince. V čase vydania florénu, v roku 1344, bol obsah zlata vo floréne nižšej hodnoty, ako bola ich uvedená hodnota, čo znamená, že obchodníci by ich neprijali! Táto katastrofa znamenala, že mince boli nakoniec stiahnuté z obehu 20. augusta 1344 a roztavené, pričom ich následne nahradila Gold Noble, ktorý sa stal úspešnou a populárnou mincou.
Do dnes boli objavené len tri exempláre tejto mince. Dve boli nájdené v roku 1857 deťmi, hrajúcimi sa na brehu rieky Tyne a sú majetkom Britského múzea. Tretia bola objavená v roku 2006 na neurčenom mieste v južnom Anglicku detektoristom a následne vydražená v aukcii za rekordných 460 000 libier. Neskôr v roku 2016 zmenila majiteľa, keď bola predaná za nezverejnenú sedemcifernú sumu súkromnému americkému zberateľovi.
V zozname z roku 2013 bol dvojitý leopard uvedený ako jedna z najdrahších mincí na svete.