Pri kopaní repy našiel 4000ročný poklad

/ / História, Nálezy
Pri kopaní repy našiel farmár zlato!
Pri kopaní repy našiel farmár zlato!
Ide o skutočný príbeh farmára od našich českých susedov, ktorý však pripomína rozprávku. Keď sa v ten deň vybral na pole ani netušil, že pri vyorávaní repy objaví aj kus histórie. Poklad, ktorý ležal tesne pod povrchom viac ako 4 tisícročia je vo veľmi zachovalom stave.

Farmár, ktorý si koncom septembra tohto roku vykopával na svojom pozemku repu si na kope už vykopanej zeleniny všimol hrudu niečoho zlatého. Následne si túto hrudu odniesol domov a po očistení si uvedomil, že je to zlato a podľa vzhľadu, asi nejaký šperk.

Nálezca ho odniesol do Sliezskeho krajinského múzea v Opave. Tam archeológovia po očistení a rozobratí nálezu zistili, že ide skutočne o nesmierne vzácny objav, dosiaľ najvzácnejší nález na území Moravy a Sliezska.

Ide o tepaný diadém z takmer rýdzeho zlata. Diadém váži okolo 600g a meria na dĺžku 50cm a je široký 10cm. Po preskúmaní materiálu, vedci určili, že ide o zlato s prímesou striebra staré viac ako 4000 rokov. Zrejme patril bohatej osobe z doby bronzovej.

“Na prvý pohľad ide o skutočne cenný nález. Je skvelé, že sa nálezca zachoval poctivo a šperk bezprostredne odovzdal múzeu. Patrí mu poďakovanie a odmena vo výške desiatich percent sumy určenej znaleckým odhadom,” uviedol námestník hajtmana Lukáš Curylo.

Vedci obdivujú najmä ručne tepané vzory, a techniku vyhotovenia diadému. Už len vyrobiť pol metra dlhý diadém zo zlata je obdivuhodné. Keďže je tento objav ešte čerstvý, postupne sa budeme dozvedať viac. Zatiaľ sa ale odborníci zhodli, že šperk určite patril osobe vysokého postavenia, ktorá by vďaka tomuto šperku vyčnievala nad zvyškom vtedajšej populácie.

“Pre každého múzejníka je takýto objav veľkou udalosťou. Nález je iba prvým krokom v dlhom procese, ktorý nás teraz čaká. Šperk bude potrebné nechať ošetriť a zadať spracovanie posudku, ktorý určí jeho kultúrno-historickú hodnotu. Predmet sa stane súčasťou zbierok nášho múzea,” dodala riaditeľka Múzea v Bruntáli Ema Havelková.

Nálezca si želá ostať v anonymite, no vzhľadom na predbežné zistenia je prísľub odmeny 10% z hodnoty nálezu veľmi príjemným prilepšením pre tohto českého poľnohospodára.

Po vykonaní všetkých potrebných testov a expertných skúmaní bude nález sprístupnení aj verejnosti v priestoroch Múzea v Bruntáli.

Zdrojwww.polar.cz

Článok môžete zdielať, načitať cez QR kód, poslať mailom, cez SMS alebo vytlačiť:

QR Code

HORE