Zlatá horúčka v Austrálii možno začne znovu!

/ / Nálezy
Zlatý nuget nájdený v Austrálii
Zlatý nuget nájdený v Austrálii
Dnes sa pozrieme na príbeh, ktorý obletel pred pár dňami svet detektoristov. Objav, ktorý sa podarí raz za život. Doslovne kopu zlata našiel v Austrálii amatérsky detektorista.

Austrálčan vyzbrojený základným detektorom kovov narazil na úplný jackpot – našiel 4,6 kilogramovú skalu obsahujúcu zlato v hodnote 240 000 austrálskych dolárov (približne 150 000 eur).

Muž, ktorý si neželá byť menovaný, vykopal nález na Viktóriiných zlatých poliach, ktoré boli srdcom austrálskej zlatej horúčky v 19. storočí.

Darren Kamp, ktorý exemplár ocenil a momentálne vlastní, povedal, že je to najväčší kus, aký videl vo svojej 43-ročnej kariére.

“Bol som ohromený… Je to objav, ktorý sa raz za život objaví,” povedal pán Kamp.

Kamp si nemyslel, že pôjde o nejak výnimočný deň, keď do jeho predajne v Geelong, asi hodinu jazdy juhozápadne od Melbourne, vošiel muž s veľkým batohom.

Normálne ľudia prichádzajú so „zlatom“ alebo inými kameňmi, ktoré iba vyzerajú ako zlato, hovorí pán Kamp.

“Ale keď vytiahol tento kameň a pustil mi ho do rúk, povedal: ‘Myslíš, že je v ňom aspoň 10 000 austrálskych dolárov?

Pozrel som sa na neho a povedal som: “Skús tak 100 000 austrálskych dolárov.”

Muž mu potom povedal, že kameň v ruke pána Kampa je len polovica nálezu. Nálezca rozbil exemplár, aby nazrel dovnútra, a druhú polovicu nechal doma, povedal Kamp.

Darren Kamp s kopu zlata.

Celkovo 4,6 kg vážiaca hornina obsahovala 2,6 kg zlata. Po ocenení ho od nálezcu pán Kamp kúpil.

Hovorí, že šťastlivec sa teší na to, ako neočakávane minú peniaze s rodinou: “Povedal mi: ‘Ach, manželka bude šťastná’.”

Muž hľadal zlato v oblasti „zlatého trojuholníka“ medzi Bendigom, St Arnaudsome a Ballarat, povedal Kamp. Kamp odvtedy túto skalu nazval „Lucky Strike Nugget“, v súlade s tradíciou austrálskej zlatej horúčky pomenovávať veľké nálezy.

Kamp povedal, že strávil niekoľko týždňov starostlivým čistením skaly, ktorá bola podľa neho pokrytá hnedou špinou. Zvažuje predaj nugetu ako zberateľský kúsok, aj keď si ho chce ešte chvíľu ponechať.

“Škoda, že je rozlomený na dve polovice, ale keďže je rozlomený na dve polovice, v skale je vidieť veľa zlata,” povedal.

Kamp si myslí, že tento nález bude motivovať amatérskych hľadačov, aby sa v najbližších týždňoch vydali do terénu s predstavou nájdenia ešte väčšieho nálezu.

“Hľadači, ktorí chodia cez víkend von môžu byť radi, že nájdu pár stoviek dolárov zlata,” povedal.  

Zatiaľ čo objavy ako tento sú zriedkavé, odhaduje sa, že Austrália má stále najväčšie zásoby zlata na svete a mnohé z najväčších nugetov sveta sa našli práve v Austrálii.

Možno aj vďaka tomuto nálezu sa nanovo rozpúta zlatá horúčka v Austrálii.

Zdroj: www.insider.com | www.bbc.com

Článok môžete zdielať, načitať cez QR kód, poslať mailom, cez SMS alebo vytlačiť:

QR Code

HORE