Depot mincí súvisí s masakrom

/ / Archeológia, Nálezy
Depot mincí súvisí s masakrom

Depot mincí súvisí s masakrom

Odborníci objavili depot mincí zo 17. storočia a domnievajú sa, že súvisia s nechvalne známym masakrom v Glen Coe. Miesto, kde sa našli je úzko spojené s náčelníkom jedného klanu z Vysočín – Alasdairom Ruadhom „Maclainom“ MacDonaldom. Vedci sa domnievajú, že poklad schovali keď utekali pred masakrom. A to na veľmi prozaické miesto – pod krb.

Zbierka 36 mincí zo 17. storočia obsahovala medzinárodnú menu a bola ukrytá pod zvyškami veľkého kamenného krbu na mieste, o ktorom sa predpokladalo, že to bol poľovnícky zámoček alebo hodová sieň.

Miesto bolo spojené s Alasdairom Ruadhom „Maclainom“ MacDonaldom z Glen Coe, náčelníkom klanu z rokov 1646-92, ktorý bol spolu so svojou rodinou obeťou masakru, ktorý nasledoval po prvom povstaní jakobitov.

MacDonaldovci sa v roku 1689 zúčastnili povstania, ktoré sa snažilo dosadiť späť na anglický trón katolíckeho Jakuba II. po jeho zosadení jeho anglikánskou dcérou Máriou a jej manželom Viliamom Oranžským.

Keď vládne sily potláčali rebéliu a snažili sa presadiť mierové podmienky, klan sa stal terčom útoku – údajne preto, že bol medzi tými, ktorí včas nezložili prísahu vernosti protestantským panovníkom. Odhaduje sa, že 13. februára 1692 bolo zabitých 82 členov klanu; vrátane Maclaina a jeho manželky.

Artefakty v „letnom dome Maclainovcov“ zahŕňali európsku keramiku a strieborné a bronzové mince z rokov 1500 až 1680 boli objavené počas vykopávok organizovanými univerzitov v Glagowe v auguste 2023.

Depot mincí súvisí s masakrom

Lucy Ankers, študentka archeológie, ktorá poklad našla, povedala: „Ako prvá skúsenosť s vykopávkou bola Glen Coe úžasná. Nečakala som taký vzrušujúci nález ako jeden z mojich prvých. Myslím, že nič neprekonám ten pocit, keď som uvidela mince vykúkať z hliny v hrnci.“

Našli sa aj platidlá z čias vlády Alžbety I., Jakuba VI. a I., Karola I., Cromwellian Commonwealthu a Karola II. – ako aj Francúzska a Španielskeho Holandska a Pápežských štátov.

Historici sa domnievajú, že ten, kto mince zakopal, mohol byť zabitý počas masakru, keďže sa pre ne nevrátili.

Medzi ďalšie nálezy zo stavby patrili výstrely z muškety a vtákov, pazúrik a miera prachu, ako aj keramika z Anglicka, Nemecka a Holandska a zvyšky veľkej doskovej podlahy.

V januári 1692, po povstaní a zlyhaní klanu vzdať poctu, prišlo do Glencoe z Invergarry približne 120 mužov z pešieho pluku grófa z Argyll pod vedením Roberta Campbella z Glenlyonu.

Historici špekulovali, že mince mohli byť zakopané o dva týždne neskôr – ráno v deň masakru. Preživší vybehli do bočnej rokliny počas snehovej búrky a mohli naraziť na pozemok.
Dr Michael Given, spoluriaditeľ archeologického projektu Glasgowskej univerzity v Glen Coe, povedal: „Tieto vzrušujúce nálezy nám poskytujú zriedkavý pohľad na jedinú dramatickú udalosť. Tu je to, čo vyzerá ako obyčajný vidiecky dom, ale má veľký krb, pôsobivé podlahové dosky a exotickú keramiku dovezenú z Holandska a Nemecka.

Depot mincí súvisí s masakrom

„Naozaj vzrušujúce je, že tieto mince pochádzajú najneskôr z 80. rokov 17. storočia, takže boli pochované v zhone, keď sa masaker začal hneď ráno 13. februára 1692! Vieme, že niektorí z tých, ktorí prežili, prebehli snehovou fujavicou a unikli bočnými roklinami, vrátane tejto. Boli tieto mince svedkami tohto dramatického príbehu? Je to skutočné privilégium držať v rukách tieto predmety, ktoré boli tak veľkou súčasťou života ľudí.“

Edward Stewart, riaditeľ vykopávok, povedal: „Tieto vykopávky nám umožnili lepšie pochopiť, ako mohli byť kraje ako Glen Coe obsadené a spravované v ranom novoveku. Vykopanie Maclainovho letného domu nám umožňuje lepšie pochopiť dôležitosť týchto vrchov pre miestne elity.

 Zdroj: www.theguardian.com | ca.sports.yahoo.com

 

Článok môžete zdielať, načitať cez QR kód, poslať mailom, cez SMS alebo vytlačiť:

QR Code

HORE